Industry Fellows

OSA Fellows

OSA Industry Council Launches New Fellow Nomination Category Recognizing Business Leadership

The Optical Society recognizes distinguished achievement in the field of optics and photonics through the presentation of awards and honors. OSA members who have served with distinction in the advancement of optics and photonics may be proposed for election to the class of Fellow. OSA added the Business Leadership category for Fellow nominees to provide a clearer path to recognize distinction in the business community. Fellow nominees are assessed in the context of their achievements and career path.

Fellow nomination categories:

  1. NEW CATEGORY! – Business Leadership
  2. Education
  3. Engineering, Application and Development
  4. Engineering and Science Research
  5. Technical Leadership
  6. Volunteer/Professional Service

The nomination must be submitted by an OSA Fellow Member. The next deadline for Fellow nominations is 15 June. Learn More about Fellow nominations.

For a complete list of fellows visit the Fellows Directory.

OSA Fellows from Industry & Elected for Business Leadership

Year of Induction: 2016

  • Nobuyuki Hashimoto, Citizen Holdings Co., LTS, Japan, For development of liquid crystal optical devices for use in a wide variety of instruments, Blu-Ray disks and applications in precision measurement and microscopy
  • Cedric Lam, Google, U.S.A, For significant and sustained contribution and leadership in optical networking technologies including optical transport, access and datacenter networks.
  • David Stork, Rambus Inc, U.S.A., For pioneering contributions to the theory and practice of computational imaging, computer vision and pattern recognition, including their application to the study of art.
  • Masahito Tomizawa, Nippon Telegraph & Telephone Corp, Japan, For technical excellence and leadership in developing OTN standards and 100G coherent DSP for the world market.
  • Wenbing Yun, Sigray, Inc., U.S.A., For his numerous innovations and his outstanding leadership in the development of X-ray microscopy, and its commercial development

Year of Induction: 2015

  • Gisele Bennett, Georgia Tech Research Institute, U.S.A., For technical innovation in the use of optical imaging and for research leadership.
  • Robert P. Breault, Breault Research Organization Inc., U.S.A., For pioneering leadership in the formation of global optics industry clusters.
  • Frank J. Effenberger, Huawei Technologies, U.S.A., For outstanding and sustained contributions to the research and development of broadband optical access networks, particularly passive optical networks, and the standardization of optical access technologies.
  • Jason Matthew Eichenholz, Open Photonics, U.S.A., For achievements and leadership across a broad spectrum of projects in supporting open innovation, entrepreneurship, commercialization, technology and strategic developments for multiple corporations, and for excellence in leadership at OSA.
  • Jeffrey H. Hunt, The Boeing Company, U.S.A., For novel applications of nonlinear optical science to interfacial industrial diagnostics, development of advanced and frequency-agile laser sources, manufacturing metrology, trans-spectral detection including imaging and communications, and information assurance technologies.
  • Inuk Kang, LGS Innovations, LLC, U.S.A., For ultrafast measurements of optical processes, properties and pulses, and demonstrations of integrated optical devices for optical communication systems with advanced modulation formats.
  • Keisuke Kojima, Mitsubishi Electric Research Laboratories, U.S.A., For outstanding contributions in semiconductor lasers, in particular high-speed uncooled Fabry-Perot and distributed-feedback (DFB) lasers for optical access and data communications, and narrow-linewidth DFB lasers for coherent optical communications.
  • William J. Munro, NTT Basic Research Labs, Japan, For achievements in optics and photonics, as a key bridge between academia and industry in the optical quantum information field.
  • Roland Ryf, Bell Labs, Alcatel-Lucent, U.S.A., For multiple contributions to optical switching and multiplexing technology including MEMS and liquid-crystal-on-silicon subsystems and spatially multiplexed transmission systems.
  • Chongjin Xie, Alibaba Group, U.S.A., For discoveries and inventions in the area of polarization and nonlinear effects in fibers.
  • Xiaotian Steve Yao, General Photonics Corporation, U.S.A., For the invention, development and commercialization of the opto-electronic oscillator and optical polarization devices and instruments.
  •  Xiang Zhou, Google Inc., U.S.A., For outstanding contributions to high-spectral-efficiency coherent optical transmission systems and technologies.

Year of Induction: 2014

  • John H. Belk, Boeing Research & Technology, U.S.A., For outstanding technical and program leadership in optics and photonics for industrial R&D including innovative applications of interferometry, spectroscopy, ellipsometry and nano-calorimetry.
  • Ornan (Ori) Gerstel, Cisco, Israel, For seminal contributions to high-capacity optical networking that have enhanced efficiency, reconfigurability and flexibility of different types of architectures.
  • Bo Gu, BOS Photonics, U.S.A., For outstanding and sustained contributions in development of lasers, laser systems and applications, in particular laser micro- and nano-machining in industrial fabrication and high-power fiber laser applications in industrial metal processing.
  • Kafai Lai, IBM, U.S.A., For seminal and influential contributions to extend optical lithography and pioneering work on source mask optimization in the semiconductor industry.

Year of Induction: 2013

  • Andrew Dentai, Infinera Corporation, U.S.A., For contributions to the development of optoelectronic devices for lightwave transmission systems, including 1.3 µm LEDs, InP photodiodes and InP photonic integrated circuits.
  • Katherine L. Hall, WiTricity Corporation, U.S.A, For contributions to the understanding of ultrafast semiconductor devices, development of advanced fiber communication systems and entrepreneurship in optics.
  • Christoph Harder, Harder & Partner GmbH, Switzerland, For his pioneering contributions to the development and commercialization of high-power 980-nm pump lasers for telecom optical amplifiers.
  • Fred L. Heismann, JDSU Optical Networks Research Lab, U.S.A., For seminal and sustained contributions to the understanding and control of polarization effects in optical fiber systems through the realization and use of integrated-optical devices.
  • Gerd Keiser, PhotonicsComm Solutions, U.S.A., For significant contributions to photonics education and applications through books, papers, university teaching, short courses, keynote speeches and industry work.
  • Andrey B. Matsko, OEwaves Inc., U.S.A., For seminal contributions to the science and technology of resonant nonlinear systems.
  • Gregory Raybon, Alcatel-Lucent Bell Labs, U.S.A., For pioneering contributions to high-speed optical transmission systems and technologies.
  • Sukesh Roy, Spectral Energies LLC, U.S.A, For pioneering development and application of advanced optical combustion diagnostics, especially those based on ultrafast lasers, and for tireless continuing service to OSA.
  • Peter G. Schunemann, BAE Systems, U.S.A., For seminal contributions to the development and optimization of nonlinear optical materials for mid- infrared frequency conversion devices and applications.
  • Ioannis Tomkos, Athens Information TechnologyCenter, Greece, For outstanding scientific contributions to the field of transparent optical networking.
  • Mariano Troccoli, AdTech Optics, U.S.A., For pioneering commercial development of quantum cascade laser technology.
  • Alice E. White, Alcatel-Lucent Bell Labs., U.S.A., For developing advanced nanofabrication techniques and applying them to integrated electronics and photonics to enable next-generation lightwave devices.
  • Tiejun J. Xia, Verizon Communications, U.S.A., For significant contributions to high-speed optical transport network technology and architecture development.

Year of Induction: 2012

  • Jin-Xing Cai, TE Subsea Communications, U.S.A., For outstanding technical contributions in spectrally efficient and robust high-speed, long-haul submarine transmission systems.
  • Sethumadhavan Chandrasekhar, Bell Labs, Alcatel-Lucent, U.S.A., For seminal contributions to high-performance opto-electronic integrated circuits, wavelength division multiplexed transmission and high-capacity coherent optical transmission.
  • Valentin P. Gapontsev, IPG Photonics, U.S.A., For technical leadership in developing high-power fiber lasers and his vision and business leadership in commercializing high-power fiber lasers.
  • Douglas P. Holcomb, LGS Innovations, U.S.A., For continuing breakthroughs in the design and optimization of deployable high power optical sources for challenging environments.
  • Mary Lou Jepsen, Pixel Qi Corp., Taiwan, For visionary entrepreneurial and technical leadership of the One Laptop Per Child program to develop a rugged, low-cost educational computer for developing countries.
  • Wilhelm G. Kaenders, TOPTICA Photonics AG, Germany, For founding and running successfully an optical company developing scientific and industrial grade diode and fiber-based laser systems as well as actively serving the optics community and in particular the OSA.
  • Fredrik Laurell, Kungliga Tekniska Högskolan (KTH), Sweden, For pioneering contributions to the development of periodically poled materials and important contributions to laser physics and nonlinear optics.
  • Lenore McMackin, Inview Technology Corp., U.S.A., For significant contributions in basic and applied research in holographic, tomographic and imaging systems and for outstanding contributions to OSA.
  • Daniel R. Neal, Abbott Laboratories, U.S.A., For excellence in innovative technical leadership in the design and fabrication of commercially viable wavefront sensing devices.
  • Alan C. Nilsson, Infinera, U.S.A., For innovative engineering contributions to analog and photonic-integrated-circuit (PIC) based digital fiber optic transmission systems with significant commercial impact.
  • Isao Noda, Procter & Gamble Company, U.S.A., For developing two-dimensional infrared correlation spectroscopy, a method that has been expanded to other probing methods and utilized for studying the structurespectrum correlation for a wide range of materials.
  • Loukas Paraschis, Cisco Systems, U.S.A., For outstanding contributions to efficient optical networking architectures and innovative methodologies to overcome physical-layer impairments.
  • Wei Shi, NP Photonics, Inc., U.S.A., For exceptional contributions to monolithic narrow linewidth pulsed fiber lasers/amplifiers and fiber-based parametric THz generation/detection.
  • Ann Von Lehmen, Telecordia, U.S.A., For technical leadership in optical networking.
  • Stanley E. Whitcomb, LIGO, U.S.A., For seminal contributions to the development of large-scale interferometric gravitational-wave detectors, in particular in his role leading the development and successful commissioning of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory interferometers.

Year of Induction: 2011

  • Sterling Backus, KMLabs, U.S.A., For the development of a new generation of ultrafast lasers with unprecedented few-cycle-pulse duration and high average and peak power which have transformed ultrafast optical science.
  • Krishna Bala, Oclaro, Inc., U.S.A., For significant contributions to optical-mesh networking and for co-founding a company which successfully built the first high-capacity optical-switching product that was a key enabler of today’s optical networks.
  • Alex Cable, Thorlabs Inc., U.S.A., For early seminal contributions in laser cooling and trapping and for founding and nurturing innovative optics businesses that are internationally recognized leaders.
  • Young-Kai (Y-K) Chen, Bell Labs, Alcatel-Lucent, U.S.A., For seminal contributions to high-speed optoelectronics and electronics for high-capacity optical communication systems and microwave photonics.
  • Charles H. Cox III, Photonic Systems, Inc., U.S.A., For outstanding research and development contributions in photonic links and their applications.
  • Michael H. Eiselt, ADVA Optical Networking AG, Germany, For contributions to the technology and commercial development of high-speed wavelength multiplexed optical communications systems.
  • R. Edward English Jr., L-3 Communications, Cincinnati Electronics, U.S.A.,For important contributions in diffraction theory, for seminal contributions in the optical design of high-energy laser systems, and for dedicated management/leadership at the National Ignition Facility Project of LLNL.
  • Shibin Jiang, AdValue Photonics, Inc., U.S.A., For significant contributions to optical glasses and fibers, especially for development of new multicomponent glass fibers and fiber lasers.
  • Ashok V. Krishnamoorthy, Oracle Labs, U.S.A., For pioneering contributions to the research, development, and commercialization of optics in computing systems.
  • Xiang Liu, Bell Laboratories, Alcatel-Lucent, U.S.A., For contributions to fundamental research in optical fiber communications that have been incorporated in commercial systems, including high-speed phase-shift keyed transmission and nonlinearity mitigation.
  • Frédéric Merkt, ETH Zürich, Switzerland, For ground-breaking work on the ultrahigh-resolution spectroscopy of Rydberg states of atoms and molecules and for the refinement of high-resolution photoelectron spectroscopy and its application to the determination of the structural and dynamical properties of molecular cations.
  • Kenneth E. Moore, Zemax Development Corp., U.S.A., For the development of state-of-the-art optical design and analysis software combining the capabilities required by the expert designer and the ease of use and accessibility needed for an occasional optics analysis user.